xilo

moc szkła, siła light thinking

Oprawy Xilo autorstwa Macieja Karpiaka łączą w sobie najlepsze atuty rzemiosła z maksymalnym wykorzystaniem walorów szkła i designerską perfekcją.

Dzięki ręcznemu wykonaniu nie znajdziemy dwóch identycznych kloszy – każdy jest unikalny. Dwa największe klosze z kolekcji powstają na limicie możliwości – tylko kilka ekip hutniczych w Polsce jest w stanie z sukcesem wydmuchać szkło ważące ponad 13 kg.

Wyjątkowość rzemiosła w lampach Xilo można dostrzec też w detalach, takich jak fladry – małe pęcherzyki powietrza zatopione w szkle lub drobne nierówności, czy odchylenia w grubości kloszy. Z drugiej strony Xilo to niezwykła precyzja obróbki aluminium i estetyki montażu, które są atutem minimalistycznej formy oprawy.

W kolekcji Xilo znajdują się klosze z krystalicznego szkła barwionego w masie Krosno Glass S.A. w odcieniach ciepłego brązu (Smoky Brown) oraz chłodnego szaroniebieskiego (Petrol Blue). Drugi rodzaj to matowe, trójwarstwowe szkło opalowe wypalane w Pieńskich Hutach Szkła.

Wyróżniające się, podłużne, futurystyczne kształty stanowią oryginalny element wystroju każdego wnętrza. Klosze kolorowe kryją w środku kopułkę ze szkła opalowego, która łagodnie rozprasza źródło LED, zmieniające odcień w zależności od barwy szkła. Klosze opalowe emitują zaś miękkie, jasne światło z efektem ombre, znakomicie budujące nastrój we wnętrzu.

Rodzina lamp Xilo obejmuje cztery rodzaje kloszy szklanych, z których budowane są modele stojące (wysoka i niska podstawa), wiszące oraz plafony. Dzięki tej różnorodności kolekcja stwarza ogromne możliwości aranżacyjne i kompozycyjne.

Zastosowane w lampach Xilo źródła światła to nowoczesne, zaawansowane technologicznie diody powerLED, które pod względem funkcjonalności oraz długowieczności (nawet 50 000 godzin) znacznie przewyższają tradycyjne żarówki stosowane w lampach dekoracyjnych. Dostępne barwy światła znajdują się w przedziale od 2700 do 4000 K, co pozwala dobrać odpowiedni wariant do różnych typów wnętrz i potrzeb z nich związanych.

Dodatkowo w przypadku lamp stojących istnieje możliwość regulacji natężenia za pomocą aplikacji mobilnej (system Casambi w technologii Bluetooth Low Energy). Wraz ze ściemnianiem obniża się temperatura barwowa światła. W ten sposób da się wygodnie zmieniać i kreować nastrój w pomieszczeniu. Lampy sufitowe Xilo można natomiast włączyć także w szersze systemy sterowania elektronicznego typu smart home (interfejs DALI).

Wyróżnikiem Xilo jest sposób pakowania kloszy. Lampy dostarczane są w specjalnie zaprojektowanych tekturowych tubach, które mogą być w pełni recyklingowane albo służyć jako element wyposażenia wnętrza (pojemnik, lub siedzisko). Pozwala to zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych, które mocno obciążają środowisko.

must-have-logo

Unikalność kolekcji została dostrzeżona przez jury Łódź Design Festival, które przyznało jej wyróżnienie Must Have 2021. Tym samym doceniono nietuzinkowy design oparty o polskie rzemiosło i rodzimą myśl techniczną. To zarazem potwierdzenie, że kreatywnie interpretowana filozofia light thinking, sprzyja rozwojowi Labry i tworzeniu wraz z projektantami coraz bardziej innowacyjnych produktów.

Skonfiguruj swoje XILO

Pobierz modele 3D XILO

wykorzystaj je w swoich projektach

Dołącz do team #xilo i otrzymuj informacje na bieżąco o nowej serii i specjalnych promocjach